Sillan alkeiskurssilla mahtavaa pöhinää

29.04.2016 15:27

Sillan kevään toisella alkeiskurssilla uudet innokkaat jooganharrastajat saivat 4 tunnin pituisen, tuhdin paketin joogan alkeita. Alkeiskurssin ideana on käydä läpi joogan perusasanoita, joiden avulla oppilas voi aloittaa joogatunnit levollisin mielin. Tärkeimpinä asioina kurssilla ovat asanoiden anatomisesti oikeat linjaukset ja myös joogan historian ja filosofian katsaus, koska asanat ovat vain pieni murto-osa joogaa. Neljä tuntia täynnä asiaa, kahdeksan eri asanaa ja paljon fyysistä harjoitusta uuvuttivat ainakin nämä ihanat joogit. Kiitos kaikille osallistuneille ja tervetuloa jatkamaan seuraavalle kurssille, jolla käydään seuraavien asentojen kimppuun - ja sitä odottaessa - lämpimästi tervetuloa tunneille Siltaan! 

Tässä vielä palautetta kurssilta:

"Kiitos hauskasta päivästä ja kurssista. Kokemus oli monellla tapaa positiivinen ja luulen, että tulen hakeutumaan joogaan jollain tavalla lähitulevaisuudessa. Viimeksi on ollut samanlainen rauhoittuminen omiin tuntoihin mahdollista talvilomalla espanjassa, kun karkasin parturiin puoleksi tunniksi. Tämänkaltainen päivä oli jotain, mitä en yksinkertaisesti ollut tähän saakka kokenut. Oman kehon ja mielen tarve tällaiselle toiminnalle tuli selväksi. Ei tullut täytettyä palautekaavaketta, mutta todetaan se tässä ,että päivä ylitti odotukset ja opetit tavattoman hyvin ja oli yksinkertaisesti mahtavaa nähdä että miten hienosti ihmiskeho voi toimia oikein kohdeltuna."